Gravid: pige eller dreng?

Eva Rudolf-Müller er freelance skribent i medicinske team. Hun studerede humanmedicin og avisvidenskab og har gentagne gange arbejdet inden for begge områder - som læge i klinikken, som anmelder og som medicinsk journalist i forskellige specialtidsskrifter. Hun arbejder i øjeblikket inden for onlinejournalistik, hvor en bred vifte af medicin tilbydes til alle.

Mere om -eksperterne Alt -indhold kontrolleres af medicinske journalister.

Pige eller dreng? Dette spørgsmål kommer ofte hurtigt op, når en kvinde fortæller slægtninge og venner om hendes graviditet. De kommende forældre vil ofte gerne kende deres barns køn. Andre derimod ønsker ikke engang at finde ud af fra lægen, om det bliver en dreng eller en pige. Find ud af, hvordan et ufødt barns køn bestemmes, og hvornår lægen med relativ sikkerhed kan sige, om det vil være en pige eller en dreng!

Kønbestemmelse ved ultralyd

Et barns køn er allerede bestemt under befrugtningen. De ydre kønsorganer har udviklet sig omkring den 11. eller 12. uge af graviditeten (SSW). I princippet er kønsbestemmelse ved ultralyd mulig fra 12. graviditetsuge, men det er stadig meget usikkert.

Spørgsmålet “pige eller dreng?” Kan besvares med relativ sikkerhed under den anden almindelige ultralydsundersøgelse mellem 19. og 22. graviditetsuge, især i 3D -ultralyd - forudsat at den lille ikke vender og bøjer på en sådan måde, at lægen kan ikke se noget.

Kønbestemmelse ved invasive metoder

Hvis du med hundrede procent sikkerhed vil vide, om det vil være en dreng eller en pige, så er dette kun muligt ved hjælp af invasive metoder til prænatal diagnose. Invasiv betyder, at der foretages en intervention i moderens krop, for eksempel for at tage en fostervandsprøve med barnets celler indeholdt i den. Disse celler kan derefter undersøges genetisk. Sådanne invasive metoder til prænatal diagnose er forbundet med en vis risiko for abort. De udføres derfor ikke primært for at bestemme køn, men kun hvis der er et medicinsk behov (f.eks. I tilfælde af arvelige sygdomme i familien eller en højrisiko-graviditet).

Køn: Ingen erklæring før den 12. graviditetsuge

Uanset om din læge finder ud af om dit barns køn som en del af ultralydsundersøgelserne eller prænatal diagnostik, må han under ingen omstændigheder fortælle dig det før den 12. uge af graviditeten. Dette er i GenDiagnostik-Gesetz (GenDG), som fastsætter i § 15: "Hvis et embryos eller fosters køn bestemmes i forbindelse med en ... prænatal undersøgelse, kan den gravide informeres om dette med sit samtykke efter den 12. graviditetsuge. "Årsagen til denne passage i loven er der mulighed for en strafbar afbrydelse af graviditeten op til maksimalt den 12. graviditetsuge. Lovgiver vil kun forhindre aborter i at blive udført på grund af det, som forældrene anser for at være det "forkerte" køn.

Spørgsmålet "pige eller dreng?" I folkemedicin

I folkemedicin er der utallige “tegn”, der skal signalere, om en pige eller en dreng vokser op i moderens livmoder. Nogle eksempler:

  • Maveform: rund = pige / spids = dreng
  • Hud og hår: dårlig hud, fedtet hår = piger / smuk, ren hud, skinnende hår = dreng
  • Trang og kolde fødder: Begær efter noget sødt = pige / Begær efter noget salt og kolde fødder = dreng
  • Psyke: dårligt humør = pige / hovedpine = dreng

Imidlertid er sandsynligheden for, at en af ​​disse folkelige visdomme korrekt svarer på spørgsmålet “pige eller dreng?” Ikke mere end 50 procent.

Tags.:  tænder alkoholmisbrug rejse medicin 

Interessante Artikler

add